Davis Cup. 2-0 η Εθνική μας ομάδα, απέναντι στην ομάδα της Ρουμανίας
4 Φεβρουαρίου 2024
Με 2 νίκες έκλεισε η Εθνική μας ομάδα Αντισφαίρισης, την πρώτη μέρα των αγώνων με την ομάδα της Ρουμανίας, για τα play-off του World Group I του Davis Cup, στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Αριστοτέλης Θάνος, έβαλαν τα θεμέλια για τη νίκη της Ελλάδας, κερδίζοντας τα 2 πρώτα match της αναμέτρησης.
Μετά από την τελετή έναρξης και την ανάκρουση των Εθνικών ύμνων της φιλοξενούμενης ομάδας της Ρουμανίας και της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας, ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε στο γήπεδο με αντίπαλο τον Marius Copil.
Ο Στέφανος έκανε την πρώτη νίκη για την Ελλάδα, επικρατώντας του Copil με 6-3, 6-4. Η νίκη ήταν αναμενόμενη για τον κορυφαίο παίκτης της Εθνικής μας, απέναντι στο Νο.2 παίκτη της Ρουμανίας και ήταν μία τονωτική ένεση για τη συνέχεια.
Στην αίθουσα τύπου, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναφέρθηκε στο πως αισθάνεται παίζοντας για την Εθνική ομάδα και ποιό είναι το κίνητρό του.
Ξέρω σε αυτά τα παιχνίδια ότι παίζω για την ομάδα και όχι για τον εαυτό μου, Αυτό είναι ένα κίνητρο γιατί παίζω και για τα νέα παιδιά στην ομάδα μου. Ξέρω ότι με βλέπουν και τα νέα παιδιά από την τηλεόραση και αυτό με κάνει να θέλω να παίξω και γι΄ αυτούς. Είναι μεγάλη τιμή για μένα.
Μετά τη νίκη του Τσιτσιπά, μία δεύτερη νίκη, ακόμα πιο εντυπωσιακή ήρθε από τον Αριστοτέλη Θάνο, που κατάφερε να εξουδετερώσει το No.1 παίκτη της Ρουμανίας τον Nicholas David Ionel.
Η νίκη ήρθε με ανατροπή 4-6, 6-3, 6-2 και έδειξε την καλή δουλειά που έχει γίνει στην ομάδα.
Ο Αριστοτέλης, όπως παραδέχθηκε και ο ίδιος στη συνέντευξη τύπου, έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του.
Ο προπονητής της Εθνικής Δημήτρης Χατζηνικολάου έδωσε συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και συμπλήρωσε. Δεν ενθουσιαζόμαστε. Δεν έχουμε προκριθεί ακόμη. Το μισό βήμα έγινε, έχουμε άλλο μισό αύριο. Πρέπει να κρατήσω ήρεμη την ομάδα και προσγειωμένη για να τελειώσουμε το έργο μας.
Χρησιμοποιούμε τεχνολογία cookies στον ιστότοπό μας, για παροχή λειτουργιών και ανάλυση των δεδομένων επισκεπτών μας. Κάντε κλικ στην αποδοχή σαν επιβεβαίωση ότι συμφωνείτε με τη χρήση αυτής.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
Κανένα σχόλιο
Σχολίασε πρώτος